Co je vlastně to PP?

09.01.2021

Co je vlastně to PP?

PP = průkaz původu. Je to takový rodný list pejska.

 V dnešní době ho vystaví plemenná kniha uznaná FCI (vysvětlíme podrobně později) každému štěněti ve vrhu, ať jich je pět nebo patnáct. Pokud vám někdo tvrdí, že dle pravidel klubu nemohlo právě jeho štěně dostat PP, lže. Toto pravidlo bylo zrušeno již před poměrně dlouhou dobou. Co se může stát je, že se narodí štěně nestandardní, to bude mít také PP, ALE BUDE TAM NAPSÁNO NESTANDARD. Takové zvíře nesmí být dále použito v chovu a je tak i prodáváno, většinou se slevou (mohou být použita slova "nestandard, "pet kvalita", "na mazlíčka"... apod.). Jedná se o štěňátka, která mají od narození třeba například zálomek na ocásku nebo třeba rozštěp, mají jiné zbarvení než je povolené a podobně. 

Co je to "FCI"?

FCI je zkratka celého názvu Mezinárodní kynologická federace, v originále Fédération Cynologique Internationale - která pod sebou momentálně registruje 468 plemen psů, která jsou rozdělena do deseti skupin (samojed patří do skupiny číslo 5) . Sídlo má v Belgii, je tu s námi již více než sto let a má pod sebou mimo jiné i členské státy, přidružené státy a partnery, kterých je k roku 2017 devadesát pět. Každý členský stát má pod sebou jednu svou vlastní organizaci, která se stará o chod chov. stanic v dané zemi, určuje standardy plemen psů pocházejících z této země, sbírá statistiky o narozených štěňatech, pořádá výstavy, soutěže a bonitační zkoušky a má za úkol tato data předávat právě Mezinárodní federaci. U nás je to naše známá ČMKU, neboli Českomoravská kynologická unie. Ta dbá na to, aby vše fungovalo tak, jak má.

Co mi zaručí průkaz původu?

Zejména rodiče i celý původ. U dnešních psů je velmi snadné dohledat webové stránky chovatelských stanic - vlastníků předků - nebo alespoň databáze, ve kterých jsou tito psi zaznamenáni, mnohdy i se zdravotními výsledky, úspěchy a svými dalšími potomky. Zájemce o 'papírové' štěně tak tedy lehce vyhledá vše, co ho zajímá (např. zdravotní výsledky předků). Aby vrh mohl dostat PP, musí rodiče projít uchovněním, jehož náplň stanovil klub plemene, mnoho z nich má jako podmínku také povahové testy a určité zdravotní výsledky. Jedinec, který nesplní podmínku k uchovnění, není připuštěn do chovu. 

POZOR! Tyto nechovné psy majitelé mnohdy používají k reprodukci štěňat bez PP! Na bazoši jich je spousta!!! Nikde již ale neuvedou, že jejich pes nebyl klubem uchovněn kvůli agresivní povaze nebo třeba epilepsii (či jiné genetické či zdravotní chorobě), kterou s velkou pravděpodobností zdědí i štěňata.

Dokonce jsou na bazoši extrémy - množírny, které drží psy v klecovém chovu, nikdy psy neočkovali a neodčervili, narodí se jim nemocná štěňata, která prodávají už třeba ve 4 týdnech života, kdy mají být ještě u mámy a píchají jim do srdce adrenalin, aby vydrželi alespoň pár dní na předání nového majitele, který za něj zaplatí 10 - 15 tisíc, většinou předání probíhá někde na benzinové stanici nebo u falešněho domu, kde majitel ani nebydlí) a majitel v novém domově za pár hodin od předání zjistí, že má štěně horečku, zvrací, nedej bože má parvavirus a je jasné, že dáte dalších X tissíc za léčbu štěňátka na veterině nebo ho budete muset utratit, jelikož například parvavirus je pro malá štěňátka smrtelné onemocnění. 

K čemu mi je samotný průkaz původu?

Nejrozšířenějším důvodem k pořízení čistokrevného psa jsou výstavy. Jistě jste se již setkali s radou (nebo odůvodněním): "Pořiďte si psa bez 'papírů'. Vždyť chcete mazlíčka, nechcete lítat po výstavách a mít z něho šampiona krásy..."

Průkaz původu vám samozřejmě zaručuje více věcí, než pouhou "vstupenku" do výstavního kruhu. Naprosto upřímně... polovina majitelů psů s PP na výstavě nikdy nebyla nebo to za celý život psa vyzkoušela jednou - dvakrát. Vážně si myslíte, že pro dvě návštěvy drahé výstavy jste investovali své úspory do čistokrevného štěněte? Nejdůležitější ze všech důvodů je onen jasný výpis předků vašeho psa, o kterém jsem se zmiňovala v předchozí otázce. Dále vás opravňuje k členství v klubu plemene, dalšímu čistokrevnému chovu (jehož všichni potomci opět dostanou svůj průkaz původu), ke startu na akcích klubu plemene, některých zkoušek (např. pasení) a na Mistrovství světa (např. agility). 

Průkaz původu vám sám ale o sobě nezaručuje, že vaše štěně nikdy neonemocní! Je na zájemcích, aby si uvědomili důležitost rozhodnutí koupit si štěně a nechali si poradit od zkušenějších. Bohužel, ač bych ráda, nemůžu (a nechci!) se zaručit za všechny chovatele a jejich chovatelské stanice, občas i chovatelé, aby si nepokazili jméno zatajují některé zdravotní vady. Vybírejte proto prosím pečlivě své budoucí štěňátko a zajímejte se o rodiče ale i prarodiče štěňátka! 

Proč jsou štěňata s PP tak drahá?

Štěňátka s PP stojí průměrně kolem 25 000, některé vrhy více, některé méně (záleží na plemeni, úspěších rodičů, zemi krytí... apod.). Ano, uznávám, není to málo peněz. Nicméně ruku na srdce... jak drahé máte oblečení, mobilní telefon, počítač, auto? Opravdu jste si nemohli pořídit levnější (ojeté, z druhé ruky)? U oblečení to ještě mnoho z nás "skousne", ale pořídit si levné, zrezlé, nebrzdící auto, pokud nejsem zručný automechanik, je následně nejenom pěkně drahé, ale také nebezpečné. Podobné je to i u zvířat (nejenom u psů!). Pokud se rozhodnete ušetřit při pořízení pejska, může se stát, že cena za jeho nejnutnější veterinární výlohy tuto cenu mnohonásobně převýší. Samozřejmě netvrdím, že jsou všichni kříženci nemocní! Bohužel tato možnost u chovů bez PP převažuje právě proto, že jejich chov není ničím a nikým hlídaný a nemají žádné genetické testy. Uvědomte si, prosím, že si pořizujete parťáka minimálně na 10 let. Nestojí vám to za to, aby byl váš přítel po celou dobu co nejzdravější? Jak jsem již psala výše, do ceny "papírových" zvířat se promítají různé výlohy, z čehož asi nejvíce stojí za zmínku krycí poplatek (např. v zahraničí zaplatí chovatel za krytí min. 1000 Eur, tzn. 25 000 Kč), náklady na cestu a předchozí veterinární vyšetření i genetické testy. Často chovatelé, ať už pod podmínkou klubu či ze svého osobního zájmu, testují své odchovance ještě před odchodem k novým páníčkům. Ostatní výdaje jako je porodní box, případný veterinární zásah při komplikacích ( císařský řez stojí na veterině cca kolem 20 - 25 tisíc, a to nedej bože, když nastane situace zachraňování feny a štěňátek), poplatky klubu za každé narozené štěně a vystavení jeho PP, odčervení a očkování štěňat i feny, čipování nebo tetování (případně oboje), krmivo, různé socializační výlety, interaktivní hračky, výbavičku, u některých vybírání neplaceného volna v zaměstnání... už dále rozepisovat ani nebudu :)
Ještě jenom podotknu jedno - velké množství chovatelů je ochotno dát své odchovance na splátky. Na oplátku ale čekají opravdu férové jednání, vstřícnost a iniciativu (sám od sebe vám to vážně nikdo nenabídne). Vždy je všechno jen a jen o lidech, pokud se budeme my chovat pěkně ke druhým, stejnou mírou nám to oplatí! Chovatelé mají všechno, jen ne snadnou "práci".

Jsou kříženci zdravější, než ostatní psi?

Ne, ale může se to tak zdát. Realita je taková, že kříženci jsou "zdravější" proto, že se u nich nedělají ony genetické testy a všemožná vyšetření, o nichž jsem se zmiňovala výše. Křížení rozhodně není zárukou lepších povah ani pevnějšího zdraví!

Čerpáno z ČMKU.

Sledujte nás na Instagramu: instagram snow of moravia
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky